29 C
Colombo
Tuesday, February 25, 2020
මුල් පිටුව දේශපාලන "බුර්කාව තහනම් කිරීම මුස්ලිම් කාන්තාවන්ගේ අයිතිවාසිකම් කඩකිරීමක්"- හිටපු ජනපති

ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රියාත්මක ප්‍රමුඛම මුස්ලිම් සංවිධාන වන්නේ ඉස්ලාම් මවුලවිවරුන්ගේ සංවිධානය වන ඕල් සිලෝන් ජමියතුල් උලමා සංවිධානය සහ ඉස්ලාම් වියතුන්ගේ සංගමය යන ද්විත්වයයි. මෙරට මුස්ලිම් ප්‍රජාව පිළිබඳ අති බහුතර තීරණ ලබා ගන්නේ මෙම සංවිධාන දෙක විසින් වන අතර එම තීරණ සියලුම ඉස්ලාම් පල්ලි වලට දන්වා එමගින් ඔවුන් මෙරට මුස්ලිම් සමාජය පාලනය කරයි.

මෙම සංවිධාන ද්විත්වයෙන් ඕල් සිලෝන් ජමියතුල් උලමා සංවිධානයේ මාධ්‍ය ප්‍රකාශක මවුලවිවරයා පසුගිය ඉරිදා පාස්කු ප්‍රහාරයෙන් පසුව හඬා වැටෙමින් මාධ්‍ය ඇමතීම කතාබහට ලක්විය. කෙසේ වෙතත් පාස්කු ප්‍රහාරය එල්ල වී සතියක් ගත වූ පසු ඉස්ලාම් වියතුන්ගේ සංගමය මෙරට ජනපතිවරයාටත්, රටේ පොදූ නීතියටත් අභියෝග කිරීම කතාබහට ලක්වී තිබේ.

පසුගිය දින ජනපතිවරයා විසින් හදිසි නීතිය භාවිතා කරමින් මුහුණු ආවරණය වන ඇඳුම් තහනම් කිරීමට කටයුතු කළා. එහිදි සමස්ත මුස්ලිම් ප්‍රජාවම පාලනය කරනා සංවිධානයක නියෝජිතයෙක් වශයෙන් මෙම මවුලවි පවසන්නේ සිය ස්ත්‍රීන්ගේ (මුස්ලිම් කාන්තාවන්) ඇඳුම් සම්බන්ධයෙන් ජනපතිවරයා තීරණ ගත යුතු නැති බවයි.

මෙය මෙරට ක්‍රියාත්මක පොදු නීතියට තර්ජනයක් හා අභියෝගයක් බවට බොහෝ පාර්ශව අදහස් දක්වා තිබුනා.

මෙරට පොදු නීතියක් පැනවූ පසු බහුතර මුස්ලිම් ප්‍රජාව එම නීතියට එකග වෙද්දී මුස්ලිම් නායකයන් කියා ගන්නා මෙවන් පිරිස් විසින් මෙවැනි ප්‍රකාශ කරමින් අන්තවාදය වැපිරීමෙන් සිදුවන්නේ මෙරට බහුතර මුස්ලිම් ප්‍රජාවටද අසාධාරණයක් බවට සමාජජාලා මාධ්‍ය වල පළව තිබුනා.

කෙසේ වෙතත් ඔහු මෙම අදහස් දැක්වුයේ ඊයේ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා හමුවීමෙන් අනතුරුවයි. එහිදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා මුස්ලිම් නායකයන්ට එකඟ වී ඇත්තේ බුර්කාව තහනම් කිරීමෙන් මුස්ලිම් කාන්තාවන්ගේ අයිතිවාසිකම් කඩකිරීමක් සිදුවන නිසා තම රජයක් යටතේ එම තීරණය නැවත සලකා බලන බවයි.

එසේම එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දක්වමින් ඔහු පෙන්වා දුන්නේ ජනතාවගේ ආරක්ෂාව තහවුරු කිරීමට රජයට ඇති නොහැකියාව වසා ගැනීමට බුර්කාව තහනම් කර ඇති බවයි.

6 ප්‍රතිචාර:

Leave a Reply

  1. This is quite unexpected from a former “PRESIDENT”, we can’t put majority lives in danger because few wanted go beyond the general law and have their own desirable rules. Specially in this kind a situation. If a religion or a nation allows special codes just for them braking the general laws in a country, obliviously that nation or the religion cannot live in that country. It’s a unfair call.

අදහසක් තබා යන්න

කරුණාකර ඔබගේ අදහස් ඇතුළත් කරන්න.
කරුණාකර ඔබගේ නම ඇතුලත් කරන්න

- Advertisment -

ජනප්‍රිය ලිපි

බොරු සාක්කි දෙන්න පාඨලීගේ රියදුරාට රු.ලක්‍ෂ 50ක අල්ලසක්

පාඨලී චම්පික රණවක මහතාගේ රියදුරු තුසිත විසින් පැදවූ රථයේ අධිවේගී යතුරුපැදියක් පැදවූ සන්දීප් සම්පත් නම් තරුණයා ගැටීමේ සිද්ධියට ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා බලයට...

බැඳුම්කර වංචාවෙන් දිලිත් ජයවීරගේ පොකට්ටුවට මුදල් ගිය හැටි

බැඳුම්කරේ පත්තරය ලෙස පසුගිය කාලයේ ප්‍රසිද්ධියට පත්වූ අර්ජුන් ඇලෝසියස් විසින් පවත්වාගෙන ගිය ජනයුගය පුවත්වපත් මුද්‍රණය කළ මුද්‍රණාලය මේ වනවිට පවතින්නේ දෙරණ රූපවාහිනී...

ගෝඨා සජිත් එකට තියන්න බෑ.. නයි පොළොංගු වගේ

සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාගේ සමගි ජනතා බලවේගයේ නායකයන් අතර කිසිදු සමගියක් නොමැති බව පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල මහතා පවසනවා. 'එය හරියට වැලි තලපවල...

යුද හමුදා පොලීසිය රථ වාහන පාලනයට පාරට දමයි

කොළඹ නගර සභා නගරයට ඇතුල්වන පිටවන මාර්ගවල රථවාහන තදබදය අවම කිරීමට යුදහමුදා පොලීසිය ඊයේ (24දා) සිට යොදවා තිබෙන බව හමුදා මූලස්ථානය සඳහන්...

පාඨක අදහස්