31 C
Colombo
Tuesday, September 29, 2020
මුල් පිටුව උණුසුම් පුවත් "අපි වැදගත් දෙයක් කරන්න හැදුවහම තමයි පරිසරය මතක් වෙන්නේ"- ජනපති රාජ්‍ය නිලධාරිනියව...

මීගමුව ආශ්‍රිත කඩොලාන පරිසර පද්ධතියක් විනාශකිරීමට එරෙහිව රාජ්‍ය නිලධාරිනියක් විසින් ධීවර රාජ්‍ය අමාත්‍ය සනත් නිශාන්ත මහතා ඇතුළු ප්‍රදේශවාසීන් පිරිසකට එරෙහිව දැඩි ප්‍රතිචාරයක් දක්වන වීඩියෝ පටයක් මේ දිනවල සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ සංසරණය වෙමින් පවතියි.

මෙම රාජ්‍ය නිලධාරිනියගේ හැසිරීම ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ දැඩි විවේචනයට ලක්විය. “හොඳ වැඩක් කරන්න හදනකොට තමයි හැමෝටම පරිසරය මතක් වෙන්නේ. මීට කලින් පරිසරය විනාශ කරලා නැද්ද කවුරුත්? එතකොට දැන් කෑ ගහන රාජ්‍ය නිලධාරීන් කොහෙද හිටියේ?” යනුවෙන් චෝදනා කරමින් ජනපතිවරයා රාජ්‍ය නිලධාරිනියගේ ක්‍රියා කලාපය දැඩිව විවේචනය කර සිටියේය.

කෙසේ වෙතත් පරිසරයට දේශපාලකයන් සිදු කරන හානිය පිළිබඳව රාජ්‍ය නිලධාරීන් මෙන්ම සාමාන්‍ය ජනතාවද විරෝධය ප්‍රකාශ කරන්නට පටන් ගත්තේ අද ඊයක සිට නොවන බව ජනපතිවරයාට මතක නැත. ඇතැම්විට ඒ ඔහු මෙරට ජීවත් වුණේ නැති නිසා වන්නට ඇත.

ඇමරිකානු පුරවැසියෙකුට මෙරට කඩොලාන වලට ‘හෙන ගැහුවත්’ ඇති වැඩක් නැති බව ජනාධිපතිවරයාගේ මෙම ප්‍රකාශයෙන් පැහැදිලි වන බව මේ පිලිබඳ අදහස් දැක්වූ පරිසරවේදියෙකු සඳහන් කර සිටියේය. එහෙත් ඔහු පෙන්වා දුන්නේ මෙම සිදුවීම සිදුවන්නට සති කිහිපයකට පෙර ඇමරිකාවේ ප්‍රධානම රූපවාහිනී නාලිකාවක් වන CNN නාලිකාවේ පිරිසක් ලංකාවට පැමිණ මෙරට කඩොලාන වල වැදගත්කම හා ඒවා සිටුවන්නට ගන්නා වෙහෙස පිළිබඳව වාර්තාමය වැඩසටහනක් ද සිදුකළ බවයි. එම වාර්තාමය වැඩසටහන පහතින්,

Leave a Reply

අදහසක් තබා යන්න

කරුණාකර ඔබගේ අදහස් ඇතුළත් කරන්න.
කරුණාකර ඔබගේ නම ඇතුලත් කරන්න

- Advertisment -

ජනප්‍රිය ලිපි

වැරදි ඖෂධ යවා අන්ධ කළ තරුණයාට රු. ලක්‍ෂයක් දෙයි

කොරෝනා සමයේ මීරිගම මූලික රෝහලේ සායනයකින් තැපැල් මගින් නිවසට එවූ ඖෂධයක් හේතුවෙන් පෙනීම අහිමි වූ මීරිගම, වැවහේනේ පදිංචි ලෙනින් නිරෝෂන් නැමති 16...

ජනමත විචාරණයකට අපි සූදානම්

විසි වැනි සංශෝධනය සම්මත කිරීම සඳහා පාර්ලිමේන්තුවේ තුනෙන් දෙකකට අමතරව ජනමත විචාරණයක් ද අවශ්‍ය බවට ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීරණය කළහොත් ඒ අනුව ක්‍රියා කිරීමට...

විගණන කොමිසම අහෝසි කිරීම රජයේ මුදල් ගඟේ මූදේ දැමීමක්

20න් විගණන කොමිසම ඉවත් කිරීම හේතුකොටගෙන රාජ්‍ය සමාගම් 117ක් ඉවත් වන බවත් ඒ හරහා රුපියල් කෝටි 74,300ක වත්කම් සහිත ආයතන විගණනයෙන් ඉවත්...

පොල් මිල පාලනයට ආණ්ඩුව විහිළු සපයනවා

පොල් මිලදී ගන්න ටේප් පටියක් අරන් පොළේ යන්නැයි ජනතාවට කියමින් පොල් මිල පාලනයට ‘විහිළු’ සපයන්නට ආණ්ඩුව පටන් ගෙන තිබෙනවා. ඉදිරියටත් ටේප් පටි...

පාඨක අදහස්