31 C
Colombo
Friday, October 30, 2020
මුල් පිටුව උණුසුම් පුවත් වැටුපෙන් අඩක් වැ. අ. ද. අරමුදලට දෙන්නයි සියලු රජයේ සේවකයෙන්ගෙන් ඉල්ලයි

රාජ්‍ය නායකයා වශයෙන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට දුෂ්කරතා රහිත අයවැයක් අවශ්‍ය නිසාවෙන් සිය මැයි මස පූර්ණ වැටුප සහ දීමනා රාජ්‍ය සේවකයින්ගේ වැන්දඹු හා අනත්දරු අරමුදලට තමන් බැර කරන බව ජනාධිපති ලේකම් පී.බී. ජයසුන්දර මහතා පවසයි. 

කොරෝනා වසංගත තත්වය හමුවේ ජනතාව වෙනුවෙන් ගෙනයන වැඩපිළිවෙල සඳහා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ලබාදෙන දූරදර්ශී නායකත්වය අන් කවර රටකටත් වඩා විශිෂ්ඨ බව පවසන ලේකම්වරයා එතුමාගේ ප්‍රයත්නයට දායක වීම සඳහා තමන් මෙම තීරණය ගත් බවයි සඳහන් කරන්නේ. 

එසේම රාජ්‍ය සේවකයින්ගේ මාසික වැටුප් සඳහා රුපියල් බිලියන 80ක් වැය වන බවත් රාජ්‍ය සංස්ථා, බැංකු සහ විශ්වවිද්‍යාල ද එක් කළවිට එම මුදල බිලියන 90 – 100 දක්වා මුදලකට ආසන්න වන බවත් ඒ මහතා ජනාධිපතිවරයාට පෙන්වා දෙයි. 

සියලුම රජයේ සේවකයින් සිය වැටුපෙන් අඩක්වත් රාජ්‍ය සේවකයින්ගේ වැන්දඹු හා අනත්දරු අරමුදලට බැර කරන්නේ නම් මැයි මස රජයේ බදු නොවන ආදායම රුපියල් බිලියන 50කින් ඉහළ යනු ඇති බවත් රජයේ වියදම බිලියන 50කින් අඩුවී මුදල් හිඟය බිලියන 100කින් අඩුවනු ඇති බවත් ඒ මහතා ප්‍රකාශ කරයි. 

මෙම පුවත ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාල වෙබ් අඩවියේ ද ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙන් පමණක් පළ කර තිබුණු අතර එයින් සෘජුව ඉල්ලීමක් කර නොමැති බව සැබෑය. එහෙත් මෙම පුවත මෙසේ පළ කරන්නේම යම් පෙළඹවීමක් කරන අදහසින් බව පැහැදිලිය. 

සියලු රජයේ සේවකයින්ට පී.බී. ජයසුන්දරලාට මෙන් සුන්දර ජීවිත නොමැති බවත් ඉන් අතිමහත් බහුතරයකගේ වැටුපෙන් අඩක් අහිමි වුවහොත් ඔවුන්ට මාසයෙන් අඩක් කුසගින්නේ සිටීමට සිදුවන බවත් කවුරුන් හෝ එතුමාට කියා දෙනවා නම් හොඳය. 

 

ප්‍රතිචාර: 1

Leave a Reply

  1. අවුරුදු ගානක් මුදල් අමාත්‍යාංශ ලේකම්, මාස ගානක් ජනාධිපති ලේකම්… වැන්දඹු අනඅනත්දරු අරමුදල කියල “අරමුදලක්” නැති බව දන්නෙ නෑ.

    රජයේ සේවකයන්ගෙන් වැටුපෙන් අඩු කරගන්න වැ.අ.අ. දායක මුදල් හරස් සටහන් මගින් ඒකාබද්ද අරමුදලට යන බවත් ප්‍රතිලාභ ගෙවන්නෙ එම ගිණුම මගින් බවත් මෙයා දන්නෙ නෑ.. බබා…

    රජයේ සේවයේ අති බහුතරයකට ලැබෙන්නෙ රු. 50000 අඩු වැටුපක්. ඒකෙනුත් ඇතැම් අයට ණය වාරික කැපුනම අතට්ස් ලැබෙන්නෙ තවත් අඩු ගානක්. ඒකෙනුත් බාගයක් ආපහු දුන්නම ඒ මිනිස්සු තමන්ගෙ දහසක් අවශ්‍යතා ඉටු කරගන්නෙ කොහොමද කියල කිව්ව නන් තමයි හොඳ, ඔය බණ කියන්න කලින්..

    කාවද මේගොල්ලො මේ මාධ්‍ය සංදර්ශන වලින් රවට්ටන්න හදන්න?

    රටේ ඉන්න හැමදෙනාම පුනක්කු කන බයියො නෙවෙයි, බත් කන මිනිස්සුත් ඉන්නව.

අදහසක් තබා යන්න

කරුණාකර ඔබගේ අදහස් ඇතුළත් කරන්න.
කරුණාකර ඔබගේ නම ඇතුලත් කරන්න

- Advertisment -

ජනප්‍රිය ලිපි

පවිත්‍රාගේ බලපෑමට සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්‍ෂ ජනරාල් ධූරයට හිතවතෙක්

ජ්‍යෙෂ්ඨත්වය නොසලකා හැර කනිෂ්ඨ නිලධාරියකු සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් තනතුරට පත් කිරීම වහා නිවැරැදි කරන්නැයි රාජ්‍ය සේවා එක්සත් හෙද සංගමය සෞඛ්‍ය ඇමැතිවරියගෙන්...

ආසාදිතයින් 414ක් හදුනා ගැනේ

කොවිඩ්-19 වෛරසය ආසාදනය වූ තවත් ආසාදිතයින් 414දෙනෙකු හදුනාගෙන තිබේ. රජයේ ප්‍රවෘත්ති දෙපාර්තමේන්තුව නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් සදහන් කළේ එම ආසාදිතයින්ගෙන් 62දෙනෙකු නිරෝධායනය වෙමින් සිටි...

කොරෝනා මරණ අසාමාන්‍ය ලෙස ඉහල යාමේ අවදානමක්

මෙරට කොරෝනා හා මරණ සංඛ්‍යාව ඉහළ යාම යම්කිසි බරපතල තත්ත්වයක් බව සියලු දෙනා අවබෝධ කරගත යුතු බව රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය සඳහන්...

20වැනි සංශෝධනය අද සිට බලාත්මක වේ

පසුගිය දා පාර්ලිමේන්තුවේදී සම්මත වූ 20වන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පනත් කෙටුම්පතට කථානායක මහින්ද යාපා අබේවර්ධන මහතා අත්සන් කර තිබේ. පාර්ලිමේන්තු නියෝජ්‍ය මහ ලේකම්...

පාඨක අදහස්