31 C
Colombo
Monday, July 6, 2020
මුල් පිටුව උණුසුම් පුවත් කරුණා අම්මාන් සම්බන්ධ විමර්ශන මීට පෙරත් මහින්ද යට ගහලා

හමුදා සාමාජිකයින් 2000 – 3000ක් එක රැයකදී තමන් විසින් ඝාතනය කළ බවට එල්ටීටී‍ඊ සංවිධානයේ හිටපු සන්නද්ධ නායකයා වූ කරුණා අම්මාන් කළ ප්‍රකාශයක් සම්බන්ධයෙන් පසුගියදා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව ඔහුගෙන් ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගන්නා ලදී.

එහෙත් කරුණා අම්මාන් සම්බන්ධයෙන් මීට පෙර අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කළ විමර්ශන කිහිපයක්ම මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ රජය විසින් යටගසා ඇති බවට ද තොරතුරු මේ සමඟම අනාවරණය වෙමින් තිබේ.

මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ පළමු ධුර කාලය සමයේදී කරුණා අම්මාන් බ්‍රිතාන්‍යයේ පැවති පරිසර සමුළුවකට සහභාගී වන අයුරින් එම රටට යවා තිබුණේ ශ්‍රී ලංකා පරිසර අධිකාරියේ අධ්‍යක්ෂවරයකුට එරටින් ලැබී තිබුණු ආරාධනයක් භාවිතා කරමිනි. ඒ අනුව පරිසර අධිකාරියේ නිලධාරියාට ලැබුණු ආරාධනා පත්‍රයට සරිලන පරිදි ව්‍යාජ විදෙස් ගමන් බලපත්‍රයක් එවකට බුද්ධි අංශ විසින් සකස් කර කරුණා අම්මාන්ට බ්‍රිතාන්‍යයට පැන යාමට අවස්ථාව සකසා දී තිබිණි.

එසේ බ්‍රිතාන්‍යයට ගිය ද ව්‍යාජ විදෙස් ගමන් බලපත්‍රයක් භාවිතා කිරීමේ වරදට එහිදී අත් අඩංගුවට පත්වූ කරුණා අම්මාන්ට වසර දෙකක පමණ සිරදඬුවක් එහිදී විඳීමට ද සිදුවිය. එසේම ව්‍යාජ විදෙස් ගමන් බලපත්‍ර සිද්ධිය මත ශ්‍රී ලංකාවේ එතෙක් පැවති තම වීසා නිකුත් කිරීමේ අංශය ඉන්දියාවට ගෙනයාමට ද බ්‍රිතාන්‍ය කටයුතු කළ බවට මාධ්‍ය වාර්තා කර තිබිණි.

කරුණාගේ ව්‍යාජ විදෙස් ගමන් බලපත්‍රය සම්බන්ධයෙන් බ්‍රිතාන්‍යයේ පොලිසිය විසින් ශ්‍රී ලංකාවේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට දැනුම් දී තිබුණ ද ඒ පිළිබඳ විමර්ශනය අතරමඟ අතැර දැමීමට CIDයට සිදුව ඇත්තේ රාජපක්ෂ රජයේ ඉහළින්ම පැමිණි බලපෑම් නිසාය.

එමෙන්ම දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී නඩරාජා රවිරාජ් මහතාව ඝාතනය කිරීමට යොදාගෙන තිබුණේ රජයේ බුද්ධි අංශ විසින් කරුණා අම්මාන්ට ලබාදී තිබුණු ගිනිඅවියක් බව ද අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තු විමර්ශන වලදී අනාවරණය වී තිබිණි.

2007 වසරේදී පමණ කන්තලේ ප්‍රදෙශයේ ස්ථාපනය කර තිබුණු රහස් කඳවුරකදී රජයේ බුද්ධි අංශ විසින් කරුණා අම්මාන්ගේ කණ්ඩායම වෙත ස්වයංක්‍රීය ගිනිඅවි 400කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් ලබාදී ඇති බවත් නඩරාජා රවිරාජ් ඝාතනයට යොදාගෙන ඇත්තේ එයින් එක් ගිනිඅවියක් බවත් එම විමර්ශනයේදී තහවුරු වී තිබේ.

එහෙත් රජයේ ඉහළින්ම පැමිණි බලපෑම් මත එම විමර්ශනය ද අත්හැර දැමීමට CIDයට සිදුව ඇත.

මේ අනුව බලන කල කරුණා අම්මාන්ගේ වත්මන් ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් නීතිය ක්‍රියාත්මක කරවන බවට රාජපක්ෂ රජය කරන ප්‍රකාශ හාස්‍යජනක බව පෙනේ.

Leave a Reply

අදහසක් තබා යන්න

කරුණාකර ඔබගේ අදහස් ඇතුළත් කරන්න.
කරුණාකර ඔබගේ නම ඇතුලත් කරන්න

- Advertisment -

ජනප්‍රිය ලිපි

සුනිල් ජයවර්ධන ඝාතකයන් යළි රිමාන්ඩ්

ලංකා ස්වයං රැකියා වෘත්තිකයින්ගේ ජාතික ත්‍රීරෝද රථ සංගමයේ සභාපති සුනිල් ජයවර්ධන මහතා ඝාතනය කිරීමේ සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් අත්අඩංගුවට ගත් සැකකරුවන් 08 දෙනා යළිත්...

මේක රටට සේවයක් කරන්න බැරි දුර්වල රජයක්

ආණ්ඩුව පිහිටුවීමෙන් පසු ඉල්ලුම්කරන සියලුදෙනාට සියයට 4ක ණයක් ලබාදෙන බව සමගි ජන බලවේගයේ නායක සජිත් ප්‍රේමදාස මහතා පවසයි. සමගි ජන බලවේගයේ කොළඹ දිස්ත්‍රික්...

දෙමළ ජනතාවගේ සැබෑ නායකයා වේළුපිල්ලේ ප්‍රභාකරන් – මම හැමදාම ඒක කියනවා. පුළුවන් දෙයක් කරන්න

දිගින් දිගටම වේළුපිල්ලේ ප්‍රභාකරන් ගැන උදම් අනන උතුරේ දේශපාලන චරිතය පසුගිය කාලයේ මෙන්ම වර්තමානයේදීද එය ඒ ආකාරයෙන්ම සිදු කරගෙන යන බව දක්නට...

කුසල්ගේ රියදුරු බලපත්‍රය අත්හිටුවයි

රිය අනතුරක් සම්බන්ධයෙන් සැකපිට අත්අඩංගුවට ගෙන අධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ ශ්‍රී ලංකා ක්‍රීකට් කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩක කුසල් මෙන්ඩිස් ඇප මත මුදා හැර තිඛේ. ඒ ලක්ෂ...

පාඨක අදහස්